همه چیز درباره برنج قهوه ای؛ از نحوه پخت تا خواص فوق العاده برای لاغری

کد مطلب : 2011
تعداد بازدید : 280
14 بهمن 1398
برنج قهوه ای یک دانه کامل، تصفیه و پخته نشده است که با جدا کردن لایه اطراف برنج قهوه ای به دست می آید. دانه آن سبوس که مواد مغذی خود را حفظ کرده و در مقایسه با برنج سفید عطر و طعم بهتری دارد.
همه چیز درباره برنج قهوه ای؛ از نحوه پخت تا خواص فوق العاده برای لاغری

فرارو- برنج قهوه‌ای یک نوع غلات فوق العاده کامل است که با درجه بالایی از اجزای سالم و سرشار از خاصیت تشکیل شده است. این اثرات مفید بیشتر عملکرد ارگان‌هایی مانند قلب، دستگاه گوارش، مغز، استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، کلسترول و فشار خون را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بهبود می‌بخشد.

از مزایای سلامتی برنج قهوه‌ای می‌توان به محتوای بالای ارزش غذایی آن اشاره کرد که مصرف آن برای شرایط مختلف پزشکی از جمله سرطان، چاقی، دیابت، اختلالات عصبی و بی خوابی نیز مؤثر است. همچنین تصور می‌شود که برنج قهوه‌ای دارای خاصیت ضد پیری است که می‌تواند به دلیل وجود فرولیک اسید و آنتی اکسیدان‌ها باشد که در جلوگیری از پیری پوست کمک می‌کنند. این غلات کامل همچنین سرشار از فولات، یک ماده مغذی اساسی است که در دوران بارداری برای رشد سالم جنین بسیار مفید است.
برنج قهوه‌ای یک دانه کامل، تصفیه و پخته نشده است که با جدا کردن لایه اطراف برنج قهوه‌ای به دست می‌آید. دانه آن سبوس که مواد مغذی خود را حفظ کرده و در مقایسه با برنج سفید عطر و طعم بهتری دارد.
تحقیقات منتشر شده در مجله آمریکایی اوراسیا نشان می‌دهد که مزایای مصرف برنج قهوه‌ای در رژیم غذایی بسیار فراتر از موارد یاد شده است، علاوه بر این برنج قهوه‌ای از نظر ارزش غذایی از برنج سفید مفید‌تر است.

جوانه برنج قهوه‌ای

جوانه برنج قهوه‌ای، که به عنوان "برنج قهوه‌ای جوانه زده" نیز شناخته می‌شود، یکی دیگر از اشکال رایج برنج قهوه‌ای است. می‌توان آن را به صورت خشک نگهداری کرد تا عمر مفید آن افزایش یابد بدون اینکه بر ارزش غذایی آن تأثیر بگذارد.
ارزش بالا غذایی جوانه برنج قهوه‌ای به دلیل وجود اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) است. جوانه را می‌توانید با خیساندن برنج قهوه‌ای در آب برای مدت مشخصی و چند ساعت، بدست آورید. این روش برای به دست آوردن حداکثر مقدار GABA و بالا بردن سطح پروتئین‌ها و آنزیم‌های مفید در جوانه برنج قهوه‌ای بهترین روش در نظر گرفته شده است.
روند جوانه زدن همچنین منجر به افزایش قابل توجهی در اجزای اساسی مانند اسید فرولیک، لیزین، منیزیم، پتاسیم، ویتامین E.، نیاسین، ویتامین B. 6، تیامین و فیبر غذایی می‌شود. تصور می‌شود این مواد مغذی در جذب بهتر هنگام هضم غذا نقش دارند و از تحریک روده، التهاب و آلرژی جلوگیری می‌کنند.

مطالب مشابه